Rozwiązanie problemu kanalizacji i oczyszczalni w osiedlu Sadul?

Warszawa, wrzesień 2013
ROZWIĄZANIE PROBLEMU KANALIZACJI I OCZYSZCZALNI W OSIEDLU SADUL.
Termin realizacji: 2015

LICZBA PODMIOTÓW /GOSPODARSTW PODŁĄCZONYCH DO SIECI KANALIZACYJNEJ I OCZYSZCZALNI – OK. 540 / dane z 2011 r /
LICZBA MIESZKAŃCÓW KORZYSTAJĄCYCH Z USŁUGI ODBIORU ŚCIEKÓW: 2400

Brak od 01.01.2013 r. pozwolenia – wodno-prawnego dla działania oczyszczalni ścieków wybudowanej w Osiedlu Sadul w latach 1989-1990 (oczyszczalnią zarządza aktualnie MSM ZWAR) stawia 2400 mieszkańców tego osiedla wobec problemu możliwego wyłączenia tej oczyszczalni z eksploatacji jako nie spełniającej aktualnych wymogów technicznych – szczególnie wobec potwierdzenia braku pozwolenia na jej działanie przez organy odwoławcze. Mieszkańcy Osiedla Sadul oczekują, że Urząd m.st. Warszawy podejmie zdecydowane działania dla rozwiązania problemu odbioru ścieków z Osiedla Sadul poprzez:

1. Jak najszybsze zaprojektowanie i wybudowanie przez MPWiK SA kanału Ø 0,40 ÷ 0,50 m w ul. Lucerny, kanału Ø 0,20 ÷ 0,50m w ul. Mydlarskiej (lub w ul. Lebiodowej), co umożliwi odprowadzanie ścieków bytowych z osiedla Sadul do miejskiej sieci kanalizacyjnej już w 2015 r.

Wybudowanie ww. kanałów umożliwi MPWiK osiągnięcie tzw. efektu ekologicznego, do czego jest zobowiązane w związku z rozliczeniem się do roku 2015 z unijnego dofinansowania w tym zakresie. Obecna infrastruktura kanalizacyjna w Osiedlu Sadul składa się z sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni wybudowanej przez m.st. Warszawa jako Inwestora w latach 1989-1990 dla potrzeb Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej ZWAR (przy czym MSM ZWAR pełniła rolę Inwestora zastępczego) oraz innych podmiotów, które w latach późniejszych rozbudowywały tę sieć ze środków prywatnych jako Komitety Społeczne. Wszystko odbywało się za wiedzą i zgodą MPWiK (każdy protokół odbioru podpisywało MPWiK).
Umowę nr 1/89 w 1989r podpisał Inwestor – Urząd Dzielnicy Praga Południe, zapewniając finansowanie inwestycji i zobowiązując w niej MSM ZWAR jako Inwestora zastępczego do nadzoru inwestycji i protokolarnego przekazania zrealizowanych robót inwestorowi lub wskazanej przez miasto przedsiębiorstwu komunalnemu oraz przedstawienia końcowego, pełnego rozliczenia inwestycji.
Ponieważ umowa nr 1/89 dotyczyła budowy infrastruktury miejskiej dla potrzeb osiedla MSM ZWAR – czyli ulic z oświetleniem, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w ulicach miejskich, oczyszczalni ścieków i zieleni przy oczyszczalni i ulicach – kopię umowy otrzymało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Wojewódzka Dyrekcja Dróg Miejskich.
Z korespondencji pomiędzy Radą Osiedla Sadul – MSM ZWAR – Urzędem m.st. Warszawa / Dzielnica Wawer – MPWiK SA z lat 2006-2013 (kopie w posiadaniu Rady Osiedla Sadul) wynika, że aktualnie:

•    właścicielem ulic wybudowanych wg umowy 1/89 z 1989r jest m.st. Warszawa

•    MSM ZWAR uważa się za właściciela oczyszczalni

•    sieć kanalizacyjna należy do mieszkańców osiedla – zarówno członków MSM ZWAR, jak     i tych, którzy dołączyli się później. MSM ZWAR do sieci się nie przyznaje. Skutkuje to     brakiem odpowiedzialności za tę sieć, jej poprawne funkcjonowanie i usuwanie awarii

•    sieć wodociągowa należy do mieszkańców osiedla.

•    niezbędne jest wyjaśnienie, dlaczego, pomimo zrealizowania zadania inwestycyjnego,     sfinansowanego przez m. st. Warszawa wg umowy 1/89 z 1989 r., nastąpił taki podział     własności, dlaczego część zrealizowanego zadania stała się własnością miasta, część     własnością MSM ZWAR, a do sieci kanalizacyjnej nie przyznaje się nikt?

2.    Działanie Urzędu m.st. Warszawy, na jakie oczekują mieszkańcy osiedla Sadul w celu przejęcia obecnej infrastruktury kanalizacyjnej Osiedla Sadul to:

•  przejęcie przez MPWiK SA istniejącej infrastruktury kanalizacyjnej w osiedlu Sadul jako mienia porzuconego w ramach procedur określonych kodeksem cywilnym (procedura półroczna stosowana przez MPWiK w przypadkach braku dokumentacji własności istniejącej w drogach publicznych infrastruktury wodno – kanalizacyjnej),
lub

•  ustalenie stanu własności istniejącej sieci kanalizacyjnej w osiedlu Sadul
w celu przekazania jej na majątek Dzielnicy Wawer. Z kolei Dzielnica Wawer przekaże eksploatację istniejącej sieci do MPWiK (procedura znacznie dłuższa).

• likwidacja oczyszczalni MSM ZWAR i włączenie istniejącej sieci kanalizacyjnej i nowobudowanej w osiedlu Sadul do sieci miejskiej (poprzez podłączenie do kanałów ul. Mydlarskiej lub ul. Lebiodowej oraz ul. Lucerny).

•  budowa nowych odcinków sieci w ulicach osiedla Sadul w miejscach, w których nie ma podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni.

Nieprzekazanie istniejącej sieci kanalizacyjnej na majątek m.st. Warszawy i do eksploatacji przez MPWiK może skutkować brakiem uregulowania odpowiedzialności za istniejącą sieć kanalizacyjną (w tym usuwanie jej awarii), wybudowaną przez miasto Warszawa i częściowo przez mieszkańców osiedla, i zawarciem umów przez MPWiK z mieszkańcami na odbiór ścieków tylko od miejsca, w którym będzie znajdowała się miejska sieć kanalizacyjna, tj. od kanału w ul. Mydlarskiej lub ul. Lebiodowej oraz ul. Lucerny. Taka sytuacja może być przyczyną konieczności wybudowania w ulicach osiedla Sadul nowej infrastruktury kanalizacyjnej w miejsce już istniejącej w kolejnych latach i nowych opłat za podłączenia do posesji. Realizacja obecnych planów MPWiK przy takim rozwiązaniu przewidywana jest o wiele za późno, bo na lata 2018-2019 .

Podobnie jest z siecią wodociągową, która w części ma nieustaloną własność, nie przyznaje się do niej ani MSM ZWAR, ani m. st. Warszawa/Dzielnica Wawer, ani spółka miejska MPWiK.

Sieć ma poważne uchybienia techniczne (brak tzw. spięcia poszczególnych odcinków – co powoduje zastoje wody i pogorszenie jej jakości). Miasto jest odpowiedzialne za dostarczenie wody pitnej mieszkańcom, którzy oczekują, że podobnie jak sprawy sieci kanalizacyjnej – prawidłowe działanie sieci wodociągowej w osiedlu Sadul zostanie poddane procedurom zmierzającym do wyeliminowania nieprawidłowości. Zarówno sprawa własności sieci wodociągowej (i związanych z tym obowiązków jej konserwacji), jak i sprawa poprawienia jakości wody powinny zostać potraktowane priorytetowo.

Ten stan niejasności własnościowych rozpoczął się w latach 90.(od niezrealizowania przez Inwestora zastępczego i Miasto Warszawa zapisów umowy nr 1/89 dot. przekazania zrealizowanej infrastruktury dla osiedla Sadul na rzecz miasta) i trwa już zdecydowanie za długo, a wyjaśnić je i doprowadzić do aktualnie obowiązującego porządku prawnego może tylko i wyłącznie Urząd m.st. Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *